Dvojica Roma sportista na upravo zavrลกenim 33. Ljetnim olimpijskim igrama u Parizu postigli su veoma zapaลพene uspehe. Jedan je iz Bugarske, dizaฤ tegova Boลพidar Andrejev, a drugi je maฤ‘arski bokser Riฤard Kovaฤ.

Dizaฤ tegova iz Bugarske, Boลพidar Andrejev osvojio je bronzanu medalju u kategoriji do 73 kilograma. Riฤard Kovaฤ, maฤ‘arski bokser u poluvelter kategoriji doลกao je na korak do medalje i zavrลกio meฤ‘u osam najboljih takmiฤara.

Ukupno 344 kilograma podigao je Boลพidar Andrejev. Podigao je 154 kilograma u trzaju i 190 kilograma u izbaฤaju. To je bilo dovoljno za treฤ‡e mesto i bronzanu medalju. Zlatnu medalju osvojio je Indoneลพanin Rizkija Juniansjaha, dok je drugi bio i osvojio srebrenu medalju Tajlanฤ‘anin Viraphona Viฤuma. Boลพidar Andrejev je dvostruki prvak Evrope kao i osvajaฤ bronze na svetskom prvenstvu.

Riฤard Kovaฤ, maฤ‘arski bokser je zavrลกio na osmom mestu u poluvelter kategoriji. Poraลพen je u ฤetvrtfinalu od francuskog boksera Sofijena Umihe. Kovaฤ je pokazao vrhunsko umeฤ‡e iako nije osvojio medalju. Riฤard Kovaฤ je petostruki prvak Maฤ‘arske. Kovaฤ ima i dve bronzane medalje sa evropskih prvenstava.

Ova dvojica uspeลกnih sportista svojim uspjesima moraju biti uzori mladim Romima i Romkinjama u ostvarenju njihovih snova. Kako prenosi ฤeลกki portal Romea Riฤard Kovaฤ istakao da bi mu viลกe od samog uฤeลกฤ‡a na Olimpijskim igrama znaฤilo kada bi svojim dostignuฤ‡ima mogao da inspiriลกe makar jedno romsko dete.

Oseฤ‡am se ponosno i motivisano da nastavim da treniram i napredujem, ali najveฤ‡a nagrada za mene bila bi da vidim mlade Rome kako uspevaju u sportu i ostvaruju svoje ciljeve – rekao je Kovaฤ.

Ovi rezultati pokazuju romski sportisti mogu imati znaฤajnu ulogu u promovisanju kulture i vrednosti svoje zajednice na globalnoj sceni.